Barcaleta dhe Humor të ndryshëm në shqip.

Archive for the ‘Fjalë te urta popullore’ Category


Ne kinema

Jun 17, 2013 Author: hecto | Filed under: Burrat

Nje dite pasi vjen nga puna, burri i lutet gruas qe ti hekuros pantallonat. Teksa i merr, ajo ve re qe ne xhep ka 2 bileta kinemaje. Gruaja e gezuar duke menduar qe do ja bente surprize ja fut ne xhep dhe i hekuros gjith qejf. Mirpo burri i vesh dhe iken pa i thene gje! Ajo me nxitim shkon ta ndjek dhe kur e sheh qe takohet me nje grua tjeter dhe futet ne kinema. Fatkeqsisht, biletat kishin mbaruar dhe gruaja i lutet biletashitesit qe ta fuse brenda,por me kot… Biletashitesi duke ia kuptuar hallin, beri nje akt shum te mencur duke dale perball te gjitheve ne kinema dhe iu tha:
– Nje burre e kerkon gruaja perjashta. Eshte e kot te fshihet sepse ajo e ka pare me nje femer tjeter. Ju kuptoj qe ju vjen zor,ndaj po fikim dritat 5 min sa te dali jashte dhe do i ndezim serish!!
Fikin dritat dhe i ndezin pas 5 minutash. Ku si per cudi,ne kinema kishin mbetur vetem Gra!!

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Fjale urta popullore

Mar 18, 2013 Author: hecto | Filed under: Fjalë te urta popullore

Ajo që ke frikë të gjen. Elbasan
Ai që s’ka gojë, vdes pa ardh dita. Elbasan
Ai që s’tutet me fjalë, s’tutet as me pushkë. Kosovë
Atë që pështyn, mos e lëpij. Gjirokastër
Atë që të qëllon me gur, mos e qëllo me bukë. Vlorë
Ai që hyn në lumë edhe do laget. Korçë
Amanetin e mban toka. SHKODËR
Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. Dukagjin
Burri flet përpara syve e jo pas shpine. Elbasan
Burri një herë ka lerë, nji herë do të vdesë. Kurvelesh
Burri o të fal, o të var. Gjirokastër
Burri s’matet me pëllëmbë po me zemër. Skrapar
Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. Shkodër
Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJË
Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
Burri i mirë flet një herë. KRUJË
Burri lidhet për gjuhe, kali për kapistre. ELBASAN
Çakallit lëshoi ujkun. Elbasan
Çkul dhëmbin, të të shëndoshen kryet. Jug
Ç’pret nga ai që trembet ngas hija e tij. Kurvelesh
Dajaku ka dalë nga xheneti. Kavajë
Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra. Devoll
Derri do plumbin, nuk zihet me duar. Lushnjë
Ditëgjati s’bëhet ditëshkurtër me nëmë. Lunxheri-Gjirokastër
Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri. Shqipëri e mesme
Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORË
Deti njihet në valë, burri njihet në fjalë. SARANDË
Dhe kau i mirë po s’e ngacmove, s’tërheq në brazdë. Elbasan
Dhelprës me dhelpëri, ujkut me trimëri. Jug
E nxehta del me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm. PËRMET
Frika nuk e len lepurin me u majtë. SHKODËR
Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë. VLORË
Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë. KOLONJË
Fusha bën baltë, mali bën furtunë. MYZEQE
Gozhda nxjerr goxhdën. VLORË
Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin. SHKODËR
Guri i rrumbullkët nuk zë vend. JUG
Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTËR
Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën. KORÇË
Hidhëroju dikujtë aq sa ka dituri. Preshevë
I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat. TIRANË
Ku do të dijë hëna se lehin qentë. VLORË
Ku ngul hunë var hejbet. JUG
Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: “Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës”. KOSOVË
Kur ke zemër ke edhe krahë. KRUJË
Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
Kush kërkon gjen. PËRMET
Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash. JUG
Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën. DEVOLL
Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi. JUG
Ku është besa aty është dhe shpresa. KORÇË
Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë. SARANDË
Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë. VLORË
Pushka don pushkën. TROPOJË
Pyet detin sa lumenj derdhen në të. KOLONJË
Qeni i pangopur të ha. SKRAPAR
Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë. ELBASAN
Rrallë vritet burri që ka shumë armiq. JUG
Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi. JUG
S’ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT
Shqerra që s’thërret mëmën humbet. JUG
Trimëria e kthen plumbin mbrapsht. JUG
Trimi e ka me vete fatin. VLORË
Trimin vraje, po mos e shaj. Kolojnë
Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin. JUG
Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet.Elbasan

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Njeriu mund të harrojë se……

Jan 29, 2013 Author: bz | Filed under: Fjalë te urta popullore
Njeriu mund të harrojë se çfarë i keni thënë, por asnjëherë nuk mund të harrojë se si e keni bërë të ndjehet
Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Ligjet e dembelit

Sep 17, 2009 Author: hecto | Filed under: Të zgjethura

1.) Puna ështe lodhje

2.) Lind I lodhur dhe jetohet për të pushuar
3.) Duaje shtratin si veten tënde

4.) Pusho ditën për të vjetur natën
5.) Nuese shehe dike që po pusho ndihmoje
6.) Mos e be sot punën që mund tab ësh edhe neser
7.) Në jetë mundoju që të bësh pak,edhe ate pak jepjaj te tab ëjne të tjeret
8.) Kurt të vjen deshira për të punuar,ulu që të të kaloje

9.) Nga pushimi I tepert nuk ka vdekurnjeri

10.) Nëse puna eshte shendet, rroftë sëmundja

PS

Per te shmangur lodhjen e tepërt, keshillohet të lexohet me ngadal,ose me mire të ta laxejnë të tjrët.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Dardha

Mar 21, 2009 Author: hecto | Filed under: Fjalë te urta popullore

Dardha e ka bishtin mbrapa.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Ai që din …

Mar 19, 2009 Author: hecto | Filed under: Të zgjethura

Ai që din më shumë, flet më pak.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Burrat besojnë …

Mar 19, 2009 Author: hecto | Filed under: Burrat

Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Burri lidhet …

Mar 19, 2009 Author: hecto | Filed under: Burrat

Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Burri të mbytë …

Mar 19, 2009 Author: hecto | Filed under: Burrat

Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg

Burri s'matet …

Mar 19, 2009 Author: hecto | Filed under: Burrat

Burri s’matet me pëllëmbë por me zemër.

Postoni këtë barcaletë:
 • Postoje tek Kapsit
 • Postoje tek Ngjarjet
 • Postoje tek Votoje
 • Postoje tek Lexoje
 • Postoje tek LajmeWeb
 • Facebook
 • Technorati
 • Digg
Gezuar.com on Facebook